קמבודיה מידע כלליקמבודיה Cambodia

ארץ הקסם : של שילוב נופים מרהיבים ,מקדשים, מסורת ארוכת ימים וכמובן מעט רוחניות.

מזג אויר : כמו שאר מדינות המזרח הרחוק, גם בקמבודיה מתחלקת השנה לשתי עונות בלבד. העונה הרטובה עונת המונסונים, מחודש  מאי עד אוקטובר , והעונה היבשה מחודש נובמבר עד אפריל .

קמבודיה ממוקמת בחלק הדרום -מערבי של דרום מזרח אסיה. המדינה גובלת בתאילנד ,לאוס ווייטנאם. גבולות אלו ניתנים לחצייה אווירית, אך לרוב דבר זה אינו בהישג ידנו התרמילאים הגבולות היבשתיים המאפשרים מעבר תיירים הם תאילנד ווייטנאם.

הגעה לקמבודיה : הגבול בין לאוס לקמבודיה נפתח וניתן לבצע משם מעבר. ברח' הקאו-סן בנגקוק ניתן לקנות כרטיס אוטובוס עד לסיאם-ריאפ בקמבודיה.

הנסיעות בקמבודיה : קשות אך חווייתיות! הנסיעה מבנגקוק כוללת המשך בקמבודיה ולכן כדאית. מהגבול הנסיעה מתקיימת ב pick-up בישיבה על התיקים או בפנים בתשלום נוסף.

הדרכים בקמבודיה : גרועות ולכן הכול עדיף על נסיעה מיניוואן!!! מבחינת תחבורה ציבורית למקום, כל שעה יוצא אוטובוס לארניה-פרטט מתחנת האוטובוסים הצפונית בבנגקוק. כרטיס לאוטובוס ממוזג עולה 250 באט כ- 4 שעות. מארניה-פרטט יש לקחת ריקשה למעבר הגבול 100 באט, 15דקות.

במעבר הגבול : יש להציג פנקס חיסונים בינ"ל במידה ואין יש לשלם קנס/שוחד של כ- 10 דולר. ממעבר הגבול ניתן לקחת פיק-אפ עד לסיאם-ריאפ. הנסיעה נמשכת כ- 5 שעות, תחילתה בכביש יחסית טוב אך המשכה צפויה להיות אחת הנסיעות הקשות שלכם במזרח הרחוק!!! בעונה הגשומה דרך זאת כמעט ובלתי עבירה!!! הנסיעה עולה כ- 250 באט בארגז האחורי וכ- 400 באט בתוך הקבינה של הטנדר. גם הקונים כרטיס מהסוכנויות ברח' הקאו-סן נוסעים בדרך זאת, בקמבודיה אין הרבה אוטובוסים .

מקדש בקמבודיה

היסטוריה : קמבודיה עברה הפיכות רבות שכמוהן לא ידעו מדינות רבות. במשך מאות שנים היה בקמבודיה שלטון מלוכני. ושנים רבות נלחמו הקמבודים בשכניהם התאילנדים והוייטנאמים, בשנת 1863 השתלטה צרפת על קמבודיה והמלך אולץ לפרוש מתפקידו.

קמבודיה קיבלה את עצמאותה : רק בשנת 1953 והשלטון המלוכני חזר לתקופה קצרה נוספת עד 1970. בשנה זאת שוב הודח המלך ע"י הצבא. זמן קצר לאחר מכן פלשה ארה"ב לקמבודיה והפציצה מקומות רבים בקמבודיה, שנחשדו בפעילות קומוניסטית , בעקבות הפצצות אלו נשארו נפלים רבים. פלישה זאת באה לאחר שקמבודיה מצאה עצמה נגררת למלחמת וויטנאם, ניסיון השתלטות זה נכשל.

בשנת 1975 : השתלטו החמר-רוז' ובראשם פול פוט על הבירה והנהיגו את שלטונם עד 1982, במהלך זמן זה נטבחו כ 2 מיליון קמבודים ע"י החמר-רוז' . בשנים הבאות יצאו הוייטנאמים מקמבודיה.

הערה חשובה : אמנם רובנו בוגרי צבא ובטוחים שאנחנו סופרמנים ,אבל בהחלט תעשו טובה לעצמכם אם לא תיגעו בחלקי פגזים, ואף תסתכלו היטב היכן אתם דורכים אפילו אם אתם בוגרי הנדסה קרבית.

שפה : השפה הרשמית היא "קמר" אך ניתן למצוא אנשים דוברי צרפתית ולאחרונה אף רוב הצעירים, בעיקר באזורים המתויירים  מדברים אנגלית ברמה בסיסית.

דת : הדת השולטת בקמבודיה הינה "הבודהיזם" כ- 95%.

בית על המים בקמבודיה

כסף : המטבעות הפופולאריים בקמבודיה הם הדולר והבאט. בריאל שזה המטבע המקומי, אין כמעט כל שימוש. ברוב המקומות המחירים נקובים בדולרים והתשלום מתבצע בדולרים או בבאטים. רצוי להגיע עם באטים מתאילנד או דולרים מזומנים, לא מזויפים. ניתן לפדות המחאות נוסעים אך החלפנים והבנקים גובים %2 עמלה. רצוי להחליף מעט כסף למטבע המקומי לשם ביצוע קניות בשווקים, דוכנים ומסעדות רחוב פשוטות.

ויזה : הויזה הניתנת היא בד"כ לתקופה של חודש ימים ובמקרה הצורך ניתן להאריך אותה. לעשירים שבינינו, כלומר לאלה הבוחרים לטוס לקמבודיה אין בעיה בעניין .כל שעליהם לעשות הוא לשלם את הכסף כ- Baht 900 – 25$ בשדה התעופה ולצרף תמונה. חבורת מטיילי "דן חסכן" שתבחר בדרך היבשה המטישה והזולה יאלצו לדאוג לעניין זה מבעוד מועד, בתאילנד או בוייטנאם , תידרשו לצרף תמונה בנוסף ל $25.

שעריה של קמבודיה : פתוחים מזה זמן רב אך עם זאת נמנעו התיירים מלהגיע לאזור עקב הטרור ברחובות ע"י קבוצת מתנגדים הקרויה "החמר-רוז"'. "החמר-רוז"' מואשמים בשואה ,מיליוני קמבודים נרצחו על ידם, בעקבות מצב זה מחזיקים המון אזרחים קמבודים בנשקים בלתי חוקיים. כיום קבוצה זאת אינה מהווה סכנה אך כדאי לעקוב אחר החדשות באזור וכמובן לפקוח עיניים.

תחבורה : דרכי התחבורה הבין-עירוניות בתהליכי שיפור אך כיום מצבן גרוע, וגם למי שהגיע מהודו מצפה חוויה חדשה.  בערים הגדולות ניתן לשכור אופנועים או לקחת מונית.

ויזה לוויאטנאם : בקמבודיה ניתן להוציא ויזה לויאטנם, בקלות, במהירות ובזול. הגסטהאוסים המקומיים מארגנים ויזות במחירים של כ- 37-40 דולר, תוך 3 ימים. הם אמינים וניתן לסמוך עליהם. אזור – "SIEAM REAP" באזור זה ממוקמים המקדשים, על מנת לבקר במקדשים יש לרכוש כרטיס כניסה ולבחירתכם מס' אפשרויות בחירה: ליום $20 1, ל- 3 ימים $40 או ל- 7 ימים $60. למי שקונה את הכרטיס לשלושה ימים ומנצל רק יומיים, ניתן למכור את היום השלישי בכרטיס לתיירים אחרים או למדריכים בסכום של בין 5 ל- 10 דולר. רצוי לא לחתום על הכרטיס בעת הקניה, ואם חותמים לעשות חתימה מאד פשוטה – אנשי הביקורת דורשים לעיתים לאמת חתימה על הכרטיס כך ובמידה והחתימה על הכרטיס פשוטה, יותר קל למוכרו.

טיולים : כל גסט-האוס באזור מוכר ספרים מקוריים או מצולמים, אך אם אינכם חובבי אומנות היסטוריה בצורה מיוחדת, תסתפקו במידע שניתן לקבל ממדריכי הטיול הרגילים. בעלי הגסט-האוס יכולים לסייע בהשכרת אופנוע. במקרה ולוקחים מדריך, כדאי לסגור איתו לגבי מחיר מראש לכל הימים שרוצים אותו ולשלם בסוף כל יום. ישנם מספר מקדשים הממוקמים רחוק יותר והנהגים המשמשים כמדריכים ידרשו קצת יותר כסף להתווכח איתם קצת אבל לא לעשוק אותם.

מומלץ לראות : לפחות שקיעה וזריחה אחת במקדשים. במידה ואתם שוהים באזור כאשר ירח מלא או כמעט מלא זורח מעל לראשכם מומלץ מאוד להדיר רגליכם  לפני עלות השחר למקדש "byon" "הביון" זאת בהחלט חוויה מעניינת.

מקום לינה מומלץ family guest house .

אופנוע : ניתן לשכור אופנועי שטח בפנום-פן, בד"כ הונדה 250XL, כן כן, הדבר האמיתי במחיר הגיוני של 12 דולר ליום. ישנן שתי חנויות ברחוב הראשי אחת ליד השנייה, רצוי ללכת לחנות הימנית.

נסיעה לסייגון : בפנום-פן ניתן לקנות כרטיס עד לסייגון במחיר של 15 דולר. הנסיעה נמשכת כ- 9 שעות במיניוואן עד הגבול ובאוטובוס מהגבול לסייגון.


תגובות לא פעילות.