מונגוליה צפון : בסיןצפון מונגוליה

זהוא אחד מאזורי העולם שנקראים "שכוח אל".
יחד עם זה למטיילים שנמצאים בסביבה או שמראש החליטו לטייל כאן , נכונות כמה חוויות מוזרות, מעניינות ומהנות.

צפון מונגוליה כולל את 4 המחוזות :

Selenge , Bulgan , Khovsgol , Zavkhan

המקומות המומלצים בצפון הם :

1

אגם חובסגול (Khovsgol Nuur ) – היפה (והיותר מתוייר) באגמי מונגוליה.
2
בוגט (Bugat) איזור קטן ונגיש שמאפשר טיולי הליכה ורכיבת סוסים.
3
מנזר Amarbayasgalant , מרוחק אך חשוב למקומיים , שוקם במהלך השנים.
4

עיר הבירה – בולגן (63,000 (Bulgan – תושבים , על שטח של 49,000 קמ"ר .

מחוז זה : די משולב בצורה מעניינת מבחינת תנאי השטח , בצפון המחוז תוכלו לראות יערות והרבה ירוק , שם מגדלים תבואה וירקות ובדרום המחוז תוכלו לראות ערבות דשא צחיחות.

עיר הבירה Bulgan : משמשת בעיקר את המטיילים כעצירת לילה מ UB לאגם חובסגול , מונה 13,000 תושבים ולא כ"כ שווה לבזבז עליה את הזמן (בכל זאת 30 יום ויזה

, כמו בכל עיר בירה , גם היא מציעה מוזיאון ומנזר(Dashchoinkhorlon Khiid ).
במונגוליה…)

אם אתם כבר במחוז זה : שווה לעשות את המאמץ ולהגיע עם ג'יפ שכור אל עמק Bugat , עמק מרהיב בעל יערות ירוקים ופרחי בר רבים, נקודת חן חביבה.

- המחוז הצפוני ביותר שגובל עם רוסיה, אולי המחוז המתוייר ביותר במונגוליה  Khovsgol

בגלל האגם שבו Nuur Khovsgol- , ויחד עם ארחאנגאי גם המרהיב ביותר , מונה ,120- אלף תושבים , על שטח של 101,000 קמ"ר, עיר הבירה היא מורון (Moron).

זהו מחוז : גבוה (בערך 1300 מ' מעל פני הים) ומכוסה בירוק של עציי מחט, עם אגמי מים צלולים , זרמי מים קפואים, ושפע של דשא

במהלך הקיץ : יורדים הרבה גשמים והקשת שנוצרת – מדהימה. ניתן לראות הרבה סוסים ויאקים רועים בדשא לצידם של גרים לבנים המשתלבים נהדר בכל הירוק הזה, מקום מצויין גם לדוג בנהרות או באגמים.

אגם חובסגול : מהווה את האטרקציה העיקרית של המחוז והיפה ביותר במדינה , האגם עצמו מוקף ע"י הרים גבוהים שחלקם מגיעים לגובה 3000 מטר ! ההגעה לפסגות אלו נעשית דרך עציי מחט, עציי אורן ופרחי בר רבים. גודל האגם מסתכם ב2760- קמ"ר, מימיו מתוקים וצלולים, בהם חיים כמה מינים של דגים, אגם זה הוא השני בגודלו במונגוליה והוא מכיל כמעט 2% ממקורות המים המתוקים בעולם !

האגם קדוש : למקומיים אשר קוראים לו "אמא" (Mother) , לא פחות מ90- נחלים זורמים אליו ורק נהר אחד יוצא ממנו (בצפון).

בחורף מאוד קר כאן : וזה מעשה התאבדות להגיע לכאן בתקופה זו, הטמפרטורות צונחות הרבה מתחת לאפס (חורף שעבר היה 50 מעלות מתחת לאפס)

, בתקופה זו האגם קופא ושכבת הקרח שלו מגיעה ל 120 ס"מ (לפעמים הוא מפשיר במלואו רק בחודש יוני) ומאפשר מעבר למשאיות דלק ומצרכים שנוסעות עליו מסיביר שברוסיה.

בכדיי : להיכנס לאגם שהוא למעשה שמורת טבע צריך לשלם פרמיט (Permit) שמסתכם ב – tg300 + לרכב, את הפרמיט ניתן לשלם בכניסה לשמורה (דרומית לאגם) על אם הדרך ישנו ביתן ושער.

מערבית : לאגם חובסגול (בערך 50 ק"מ) נמצא אגם נוסף שנקרא טסאגאן (Tsagaan Nuur ) . שם האטרקציה אינה הנוף אלא השבט שגר שם, שבט טסאגאן (Tsagaan) אנשי השבט רוכבים על איילי פרא שאותם אילפו ובייתו. גם לאגם זה יש צורך בפרמיט משלו ואישור הכניסה לאגם חובסגול לא תופס כאן.

מורון : (Moron) – עיר הבירה של המחוז (נהר Moron =) , בד"כ לא נשארים כאן יותר מדיי זמן , רק מתארגנים כאן לפני היציאה לאגם חובסגול או טסאגאן , משיגים רכב שכור למי שעדיין אין ורוצה, ניתן גם להשיג כאן מדריך, וכמו כן לקנות או לשכור סוסים, ולהתארגן מבחינת ציוד ואוכל בשוק המקומי. מורון מונה 28,000 איש ויש שם מוזיאון קטן ומנזר (Danzandarjaa)

אוטובוס מ/אל UB עולה tg4500 והנסיעה אורכת 25 שעות לא קלות.

חאטגל : (Khatgal) עיירה קטנה ממוקמת ק"מ ספורים דרומית לאגם ומהווה את נקודת הציביליזציה האחרונה לפני הכניסה לשמורת אגם חובסגול, הזדמנות נוספת להשיג ציוד הכרחי.

אוכלוסיית : מחוז סלאנג' מונה 103,000 איש, על פני 42,800 קמ"ר , כאשר הבירה נקראת Sukhbaatar.

המחוז : האחרון שתראו במונגוליה אם תקחו את הרכבת הטראנס סיבירית בדרך למוסקווה . אין כאן הרבה מה לראות מלבד אולי המנזר המרשים .

אבל לא בטוח אם שווה להגיע עד לכאן בשביל אטרקציה בודדה זו.

אזור : Amarbayasgalant

כאן חיים קבוצות אתניות רבות שכוללות סינים, קאזאחים, בורייטים ורוסים אשר חיים בבקתות עץ לצד מסילת הברזל (טראנס סיבירית) ומתחזקים אותה בעיקר.

במחוז זה : ראוי גם לציין את העיר דארחאן (Darkhan) , העיר השניה בגודלה (מבחינת אוכלוסיה) אחרי 90,000 – UB איש.

מנזר Amarbayasgalant – מנזר זה נחשב לשני הכי חשוב במונגוליה, אחרי מנזר

ש Erdene Zuuבחארחורין, וחוץ מזה שהוא אחד הגדולים במדינה, נחשב גם לאחד היפים יותר. במקורו נבנה המקדש בשנת 1737 ע"י המלך המנצ'ורי Kansu – ונחרב בחלקו ע"י

הקומוניסטים : שהגיעו לכאן בשנת 1930, כיום המנזר נמצא בתהליכי שיקום (תהליכים

שנמשכים כבר כמה שנים), בד"כ המקום סגור כך שצריך לבקש רשות מהנזיר הראשי לפתוח את המקום , תשלום לכניסה נגבה מהתיירים בסכום של tg1500 .

- אוכלוסיה שמונה 106,000 איש ושטח שמשתרע על פני 82,000 קמ"ר עם עיר בירה
Zavkhan

בשם Uliastai מהווה זאבחאן מחוז בודד וכלל לא מתוייר, בשל חוסר באטרקציה עיקרית לתיירים, בסך הכל מה יש כאן במחוז הזה ? רכס הרים השני בגובהו במונגוליה מהצד המערבי, איזור רחב בעל יערות ואגמים עם פסגות מושלגות ומעיינות חמים וקרים, אבל את זה ניתן למצוא בהרבה מקומות במדינה, מקומות שהגישה אליהם נוחה יותר.

מצב הדרכים : לדרום המחוז גרוע במיוחד ואיזור זה מתוייר אף פחות למרות שמציע מדבר נרחב ואגמים מלוחים , במקום זה יורד גשם בערך אחת לשנה.

מחוז זה : גם לא נמצא על איזושהו אם דרך חשובה במיוחד, תיירים שמגיעים לכאן, בד"כ עוברים בדרכם מחובסגול אל מערב המדינה.

בירת המחוז Uliastai – היא מהבודדות בעיר מונגוליה, היא ממוקמת למרגלות הרים גבוהים

שמקיפים את כל צדדיה וחוצה אותה נהר Chigistei עם מוזיאון ומנזר Dechindarjaa . -

תגובות לא פעילות.