מונגוליה : מדריך טיולים, מה עושים ועצות חשובותתנועה פנימית במדינה : זוגות ששוכרים רכב , לינה בבתי מלון (בערים כמובן), ועוד כל מיני פינוקים, טיסות יקפיצו את המחיר מעלה. הגעה / עזיבה יבשתית או טיסה. דרך היבשה – ניתן להגיע מסין או רוסיה.

מרוסיה : לוקחים את הרכבת הטראנס סיבירית דרך מעבר הגבול Naushki-Sukhbaatan- ותוך 5 ימים מגיעים לבירה – אולאן באטאר.

רוב המטיילים : מגיעים מבייג'ינג שבסין ומשם ניתן להגיע בשני  אופנים : . רכבת טראנס מונגולית ישירה מבייג'ינג לאולאן באטאר,

הנסיעה לוקחת 30-32 שעות, 1 כרטיס נסיעה במיטה Hard Sleepers  - עולה 71 דולר , Soft Sleepers בחדר עם 4  99 – דולר , ב  Soft Sleepers חדר עם 2 מיטות בלבד 120 – דולר.

את הכרטיסים : מקבלים במשרדי CITS שנמצאים ב-International Hotel- , בתקופת הקיץ, רצוי להזמין מקומות ולקנות הרבה זמן מראש.

מאולאן באטאר : אל בייג'ינג המחירים יורדים ב20- דולר לערך.   אוטובוס או רכבת מקומית עד למעבר הגבול סין – מונגוליה דרך העיר חוחוט Hohot 2 שבמונגוליה הפנימית,

במעבר הגבול : מהצד הסיני תגיעו לעיר Erlian , שם תיקחו אוטובוס נוסף לעיר Zamin Ud שבצד המונגולי ושם רכבת נוספת אל אולאן באטאר , הרבה יותר כאב ראש, הרבה פחות נוחות ,

יותר זמן וחסכון של 40 דולר בערך מהרכבת הישירה.

בדרך זו, רק הפוך בכיוון המחירים אותם מחירים פחות או יותר.

דרך שנייה : דרך האויר – אל מונגוליה וממנה ניתן לטוס עם היעדים הבאים : בייג'ינג 245 – דולר , מוסקווה 400 – דולר, דרום קוריאה 450 – דולר, אוסאקה (יפן) 700 – דולר , ברלין (גרמניה) 650 – דולר.

תחבורה : הדרכים במונגוליה לא כל כך קלות ובשביל להגיע לאיזורים מסויימים, למשל למערב הרחוק, צריך לנסוע ימים שלמים, גם בגלל המרחק וגם בגלל תנאי הדרך שאינם מאפשרים נסיעה מהירה.

בהרבה תחומים במונגוליה : גם כאן – תחום התשתיות הפנימיות במדינה די רעוע , רק חלק קטן מכלל הדרכים במונגוליה הינם כבישים סלולים ורובם נמצאים סביב עיר הבירה.

הכי נוחה : (נוחה זו מילה יחסית במונגוליה כמובן) ומהירה להתנייע ממקום למקום היא הדרך בטיסה פנימית, בתוך המדינה ישנם עשרות יעדי טיסה !!! בגלל העובדה שמונגוליה ענקית ודלילה באנשים.

חברת התעופה : העיקרית שם נקראת MIAT . מחירי הטיסה לזרים לא כל כך זולים ויכולים להגיע עד 150 דולר (לכיוון) ליעדים הרחוקים ביותר.

דרך נוספת : ופופולארית בקרב התרמילאים היא להתארגן בקבוצה של 4-6 אנשים, לשכור רכב עם נהג, לקבוע את יעדי הטיול ולצאת לדרך, ישנם כמה דברים שרצוי לשים אליהם לב לפני שכירת הרכב :

א. המלצות קודמות ממטיילים על הנהג או החברה ממנה אתם שוכרים את הרכב.

ב. מה בדיוק כולל המחיר שאתם משלמים.

ג. מי מממן את כלכלתו של הנהג בפרק זמן הטיול.

ד. ביטוח.

ה. תקינות הרכב.

ו. כמות דלק מספקת.

ז. כמות מים ואוכל מספקת.

ח. האם ציוד אחר כלול במחיר (שק"שים, אוהלים, שמיכות .).

ט. מסלול הטיול ומספר הימים. כלל מחיר שכירת הרכב עולה כ60- דולר ליום וזה אמור להיות כולל הכל.

בד"כ המטיילים : שוכרים רכבים מהגסט האוסים שבהם הם שוהים באולאן באטאר. עוד דרך לטייל במונגוליה היא בעזרת התחבורה הציבורית שהיא די מוגבלת, לא כל כך נוחה אך בהחלט מעבירה חוויות ואינטרקציה עם המקומיים, רכבות ואוטובוסים יביאו אתכם למספר מקומות מוגבל במונגוליה.

בכדי להגיע : למקומות לאלה רחוקים יותר אפשר לתפוס טרמפים עם המקומיים, די נהוג לתפוס שם טרמפים ולא מסוכן כל עוד הנהג אינו שיכור.

לאמיצים שבינכם : ישנה דרך נוספת לטייל בתוך מונגוליה, טיול על עוד סוסים, זוהי בהחלט חוויה שלא זוכים לה כל יום, ניתן לקנות סוסים באולאן באטאר, לרכב עליהם בסביבת העיר, להכיר אותם ולהתרגל אליהם ואז לצאת לדרך, מחיר סוס אחד עולה 90 דולר.

בד"כ קונים סוס : לרכיבה ועוד אחד לסחיבת הציוד, כדאי לשים לב לאוכף שבא בערך ישנם 2 סוגי אוכפים, אוכף רוסי שהוא דומה לאוכף המערבי שאנו מכירים ואוכף מונגולי איתו, קצת שונה והוא כואב הרבה יותר במיוחד לגברים.

שימו לב : רוב הסוסים המונגולים מאומנים לכך שיש לעלות עליהם מצד ימין, תנסו לעלות עליהם מצד שמאל ומיד תמצאו את עצמכם על הרצפה שוכבים, סביר להניח עם כאבים מנפילה קשה.

טיול : מסוג זה יהיה הרבה יותר איטי, קחו בחשבון שאחרי כמה ימים תרגישו טוב טוב את איזור טיול המפשעה, אך הבונוס הוא שתוכלו (אם אתם לא קבוצה גדולה מדי) ללון בגרים מגורי המקומיים שתפגשו על אם הדרך.

ציוד למונגוליה : יש להביא את הציוד ההכרחי שאתם מביאים לטיול במזרח, ויש להוסיף לכך: בגדים חמים (גם בקיץ הטמפרטורות יורדות אל מתחת לאפס בלילות וישנם מקומות שיורד שלג באוגוסט).

שק שינה חם : אוהל חזק. בזיניה או גזיה לבישול – מעטים המקומות שבהם תמצאו מסעדות. ווקמן או ספרים – רוב הטיול נעשה בדרכים, כך שכדאי לא להשתעמם.

מזרונים מגומי-אויר : לשינה נוחה באוהל. פנס והרבה סוללות. באולאן באטאר, לפני היציאה לטיול יש להצטייד ב- אוכל שיספיק לכולם לפחות עד העיר הגדולה הבאה.

מים : הרבה בקבוקי מים ניתן למלא בדרך עם חומרי חיטוי שתביאו מהארץ, כדוגמת יוד. ג'ריקנים נוספים של דלק – לוודא שיש ברכב.

לכתוב לכולם באי מייל שאתם הולכים ל"היעלם" לכמה זמן.

ניר טואלט.

סכנות בעקרון : מונגוליה היא מדינה די בטוחה למטיילים, רק יש לשים לב מפני כייסים בשווקים באולאן באטאר,

תרבות השתיה במונגוליה מאוד מפותחת והמונגולים בניגוד לשאר אנשי המזרח אינם אנשים קטנים במיוחד, יש לקחת מרחק מאנשים שתויים, קרו לא מעט מקרים שהם נטפלו לתיירים תמימים סתם כך.

במיוחד בלילות : כשחשוך ברחובות ובאולאן באטאר ישנם הרבה רחובות חשוכים. מאוד רצוי שהדרכון יהיה עליכם כל הזמן, לכל מקום שתסעו כי לפעמים יש משטרה בדרכים שיבקשו מכם דרכונים לבדיקה שגרתית של הויזה וכו' .

הרבה מן האנשים : שממשיכים אח"כ לסין משאירים את הדרכון שלהם בשגרירות הסינית תהליך מעצבן שנמשך שבוע ויוצאים לטיול בלעדיו, כי למי יש זמן להמתין ולבזבז שבוע שלם בעיר בירה כשבסך הכל יש רק 30 יום לנצל ?

חשוב לדעת : שווה לעשות את המאמץ ולהגיע בתחילת יולי אל מונגוליה , אז מתחיל הפסטיבל הגדול שלהם – פסטיבל נאאדאם ( Naadam Festival) הנחגג בכל רחבי המדינה,

בכל פסטיבל מתקבצים כולם : העירוניים (מאולאן באטאר) והנוודים כאחד ומתחרים במקצועות ספורט "גבריים" (לנשים אסור להתחרות) כמו היאבקות חופשית, קליעה למטרה ומרוצי סוסים.

ישראל היא : אחת מהמדינות הבודדות שאזרחיה אינם זקוקים לויזה לשהות עד 30 יום.

מונגוליה מקדימה ב6- שעות את ישראל,

המערב מקדים אותנו רק ב5- שעות.

הדת השלטת במונגוליה : היא – הבודהיזם הטיבטי, במערב יש גם השפעה מוסלמית על התושבים (בעיקר היכן שיש השפעה קאזאחית).

החל משנת 1996 : יש במונגוליה משטר דמוקרטי, משטר שהחליף את הקומוניזם. השפה הרשמית היא מונגולית שבשבילינו נשמעת כמו רוסית,

כך גם הכתב – אותיות קריליות * רוסיות אך לא ניתן להגיד שזהו כתב רוסי. חלק גדול מהתושבים (בעיקר המבוגרים) יודע רוסית כשפה שניה, באולאן באטאר חלק מן הצעירים יודעים גם אנגלית.

בתרבות המונגולית : סירוב למה שמציעים נחשב לעלבון, אל תסרבו למה שמציעים לכם, עד כמה שזה נראה או מריח לא טוב.

במידה ואתם מוזמנים : להעביר את הלילה בגר משפחתי (ויש סיכוי גבוה שזה יקרה) נהוג להביא למשפחה איזה מתנה : כיכר לחם, צנצנת ריבה, סוכריות לילדים, גם בקבוק וודקא בד"כ יתקבל בברכה.

לעולם אל תציעו כסף למשפחה עבור הלינה !!! זה נחשב לעלבון מבחינתם.

להתקשר אל מחוץ למדינה : ניתן לביצוע אך ורק באולאן באטאר ובערי הבירה של המחוזות משרד הטלקומוניקציה (Telecomunication) בעיר, דקת שיחה לישראל עולה בסביבות ה 2  דולר.

שירותי אינטרנט : ניתן למצוא רק באולאן באטאר, בדרך כלל אין בעיות עם החיבור 3 ומהירותו סבירה.

סיכום : הדרך הפופולרית ,להגיע אל מונגוליה מהארץ היא – לטוס לבייג'ינג (בירת סין) , להתאכסן  שם במלון JingHua שזוהי נקודת המוצא התרמילאית למונגוליה, במלון זה אפשר בקלות למצוא שותפים לטיול, ציוד משומש למכירה, ספרים ומדריכים, הרבה טיפים מכאלו שרק חזרו ועוד.

מבייג'ינג לקחת : את הרכבת הטראנס מונגולית כל הדרך לאולאן באטאר.

תגובות לא פעילות.