צפון הודו ונפאל : ציודציוד מומלץ וציוד לא מומלץ.
כבר שמעתי הרבה מאוד המלצות בנוגע לציוד הכרחי לצפון הודו. רבים וטובים המליצו בפני על שק שינה מהודר, אוהל משובח, בנזניה קשוחה לאזורים דלי חמצן, בקבוקים ומנשאים טרמאליים,דוקרני קרח, פקס לוויני וכיוצא בזאת, בעוד שרבים וטובים לא פחות כבר הסתפקו בעבר בש'אל, מקל וכפכפי אצבע.

ציוד מיותר או לא מתאים עשוי לסרבל ולהעיב מאוד על הטיול : בעוד שהציוד הנכון במקום הנכון לא רק שיקל עליכם אלה עד כמה שזה ישמע כקלישאה במצב קיצוני הוא אף עשוי להציל חיים.

לזכותם של המוכרים בחנויות הציוד הגדולות בארץ יאמר כי ברוב המקרים אין הם דוחפים ציוד סתם, אך עם כל זאת חשוב שתזכרו כי בכל הנוגע לציוד – אין אמת אחת.

אתם אלו שתהנו מהשימוש בו: או לחלופין – תסבלו מנשיאתו ומהנתח הכלכלי שיגזול מתקציבכם. ההחלטה כמו כל מקום אחר במזרח – גם כאן ההיערכות המוקדמת מבחינת ציוד היא בראש ובראשונה שלכם היא בסופו של דבר ההחלטה הנכונה ביותר.

פונקציה : של מה שאתם מתכננים לעשות. על מנת להקל עליכם את המשימה ערכתי רשימה קצרה של ציוד רלוונטי ורלוונטי פחות לאזור.

אתם יכולים לקרוא ולשפוט בעצמכם :
שק שינה – בנפאל אפשר להשיג שקי שינה מעולים מיד שניה מעודפי משלחות החל מ-$50, השאר זבל, וגם ראיתי שם שקי שינה חדשים לא רעים בכלל החל מ-$80 מפוך, תפרים כפולים,שרכי סגירה לצוואר ולפנים, רוכסנים טובים עם כיסוי למניעת בריחת חום. אם גם בהודו יש ציוד ברמה כזו, אז כנראה שהוא התחבא היטב כשחיפשתי אותו.

הקונצנזוס בקרב תרמילאים : מדבר בדרך כלל על מינימום מוחלט, כולל הימנעות משק שינה. אני אישית עדיין אוהב שיש לי את הביטחון האישי שלי מקופל בתרמיל, אני מוכן להתפשר על אי הנוחות הכרוכה במשקל העודף, אבל מדובר בסטייה קטנה שלי.

כאשר אתה : מסתובב עם שק שינה אתה יכול מעט יותר להרשות לעצמך לקחת את הסיכון הקטן של להגיע למקום לא מטוייל, שאינך יודע כיצד והיכן תישן בו, אבל שוב מרבית הטיילים לא מסתובבים עם שק שינה, ובהחלט אפשר בלי.

אוהל : אם אתם מתכוונים לצאת ולקרוע את רכס לאדק, להתל ולהדס בין עמקי זנסקר וההינדוס,לחשוף בפני העולם מסלולים חדשים ולפתוח מעברי הרים קפואים בהם טרם דרך אדם לבן, להחריד הרי עולם ממנוחתם הנצחית – שהרי אז אכן תעשו יפה אם תצטיידו באוהל.

רצוי טוב : תחתית עבה,שכבה כפולה, כיסוי נושם, חומרים קלים – משקל של שלושה קילו ומטה וכל הקשקושים האחרים. אולם אם הנכם מתכוונים ללכת על משהו קונבנציונאלי יותר, נאמר,הטרקים הרגילים – שהרי תמצאו כפרים לכל אורך מטווי הדרך ואם כבר תצאו למשהו הרפתקני יותר, זה בדרך כלל יהיה עם מדריך, ולפי דרישתכם הוא יוכל להגיע עם האוהל.

מזרן : אם אתם באמת מתכוונים לישון בחוץ, שק שינה לא יספיק ותהיו חייבים גם מזרן. במקרה זה כמובן שגם תצטרכו אוהל. אין בעיה לרכוש מזרנים בנפאל, בהודו זה קצת יותר בעייתי, אם כי אפשרי, אולם אם אתם יודעים שאתם הולכים לטרק ולישון בחוץ הרבה, וכבר הצטיידתם באוהל, שק שינה ובנזניה מה זה כבר להוסיף עוד כמה גרושים על 'מזרן מארבים'?

פליז : פליז טוב זה כל-כך נעים. פליז טוב זה כל-כך חם. פליז טוב זה כל-כך קל. כן, זה היה יכול להיות כל כך מושלם אם זה לא היה כל כך יקר. אפשר למצוא פליזים בנפאל ובצפון הודו made in Nepal גם הם החל מ-10 $ , אבל בדרך כלל אתה משלם בשביל מה שאתה מקבל, ולא הרבה מעבר לזה. מי  שיספר לכם שאפשר לקנות בנפאל והודו את כל הפליזים מהשורה הראשונה ובמחירים מגוחכים שרף את עצמו בפניכם  מרגע  זה ואילך תדעו כי הבנתו בשטח ציוד המחנאות מוגבלת לתחומים שאינם כוללים את הפליז לדורותיו. אבל עם כל זאת ולמרות הכל, אני עדין חושב שתחת מגבלות תקציב בהחלט ניתן להסתפק בפליזים ההודו-נפאלים. הם אומנם יותר זולים ממה שהם מחממים, אבל בסופו של דבר הם באמת בסדר. מה גם שיהיה לכם לפחות דבר אחד לחייך עליו כשיגנבו מכם את התרמיל בפעם הראשונה.

לבוש חם : באם אתם מתכוונים לטרק או אם לא, אתם צריכים להיערך עם לבוש שכבות חם. לבוש השכבות האופטמאלי לתפרנים מתבסס בדרך כלל על גופיה קצרה + גופיה ארוכה + חולצה ארוכה + טרנינג או פליז זול ומצ'וקמק שקניתם במנאלי Manali עבור החלק העליון, וגדקס כפול אם צריך ומכנסי דגמ"ח פשוטים או ג'ינס. הדגמ"ח עדיף מאחר והג'ינס יהווה מטרד בשלבים בהם לא תלכו אתו. ולא פחות מזה – חסרון משקלו שיעיק עליכם בתרמיל יתגמד לעומת המטרד שבלכבס אותו.

בשילוב עם : כובע צמר וכפפות שגם אותם תוכלו לקנות בזיל הזול בהודו, ולהשליכן כמטען עודף לאחר שתרדו לאזורים חמים יותר תהווה הקליפה הזו מגן הולם נגד מרבית התנאים הקיצוניים עמם תצטרכו להתמודד – בהנחה ואינכם מתכוונים לכבוש את ה-K2, או לערוך מסע הישרדות סובב פסגות בגובה של 6500 מטר. יתרונן הגדול של שכבות הוא שכאשר תנאי מזג האוויר אינם קרים כפי שדמיינתם שיהיו, או לחלופין – כאשר מזג האוויר משתנה בקיצוניות – כל שעליכם לעשות הוא להתעטף או להתקלף בהדרגה. חליפה נוספת להחלפה היא יותר מסתם פינוק. אם במהלך טרק בגובה רב תקלעו למצב בו יירטבו בגדיכם ולא יהיו לכם בגדים יבשים להחלפה,תופתעו לגלות שאתם במצב מאוד לא נעים.

מעיל : כבד ומיותר. למעט טרקים באמת מסובכים אין צורך במעיל פוך, וניתן בהחלט להסתפק בתחליפים האחרים המוצאים כאן.

חליפת סערה : נכון שהרבה גשם לא תראו בחבל ארץ זה, אבל חליפת סערה טובה או פונצ'ו השוקלת ממש כלום וכמעט שאינה תופסת מקום בתרמיל, והכי טוב – גם אם שכחתם לדפוק אחת מהאפסנאות, לפני שהזדכיתם על עצמכם בבקו"ם, עדיין תוכלו לרכוש אותה בארץ או בנפאל במחירים מצחיקים גם בהודו המחיר יהיה מצחיק – אבל סביר להניח שגם החליפה.

ש'אל : שריג מרובע וקל המחמם מליוני הודים בכל תת-היבשת. אין שום סיבה שלא תתחממו גם אתם החל מ-$5 לדגם העממי הצנוע  וכלה ב-$500 ויותר לש'אל קשמירי משובח. אתם כמובן תסתפקו בראשון.

נעלים : אם אתם מתכננים טיול סטודנטים קצר – הניו-באלאנס האפורות שלכם לא יקרסו תחת העומס, אבל אם אתם מתכננים משהו קצת יותר רציני מזה והכיס מאפשר – כדאי להשקיע. נעלים זה בריאות.

סנדלים : 'שורש' זה אחלה, 'Teva' נפלאים, אל תלכו על פחות. אין במזרח כמעט איפה להשיג סנדלי הליכה טובים, ובטח שלא בצפון הודו. אמנם מרבית הזמן תסתובבו עם נעליים, אבל סנדליסקוטץ' משמשות גם כקפקפי-מקלחת וכנעלים חלופיות עד שנעלי הדגל יסיימו להתייבש, לכשיירטבו.

בנזניה : פרקטי רק לשומרי כשרות ולאנשים שבאמת מתכוונים לטרק את נשמתם עד חורמה. אין מה לדבר על גזיה מאחר ואין איפה להשיג או למלא בלונים. רק הקפידו לבדוק כי המכשיר שאתם לוקחים אכן מתאים לדרישות הטיול בעיקר גובה.

הגנה נגד קרינה : השהיה בגובה, אי שם מעל לשכבת הזיהום וקרוב לאוזון מבטיחה מנות קרינה גבוהות משאתם מכירים בארץ; כובע להשיג בהודו, קרם הגנה ניתן להשיג בנפאל תוצרים בין-לאומיים, בהודו זה קצת יותר בעייתי, משקפי שמש.

ציוד לטיהור מים : תמיד טוב שיש, אף פעם אי אפשר לדעת מתי יתקע האוטובוס ותישארו ללא מים מינראליים. טבליות כלור אינן טובות נגד ג'ארדיה, מה שהופך אותן לחסרות תועלת  בלאדק.לכו על מטהרים מבוססי יוד.

מכשירי חשמל : בכל הישובים המרכזיים בחבל לאדק, כולל לה עצמה, קיימת באופן תיאורטית אספקת חשמל של 220V, אולם המתח בא והולך בתדירות שאינה תמיד ניתנת לצפייה מראש.בישובים הפרובנציאלים באמת עומד המושג 'חשמל' בגדר מדיום ספקולטיבי  בלבד.

במילים אחרות : את מכונת הגילוח החשמלית, מיבש השיער ומכונת האספרסו הקטנה שאתם מתעקשים לסחוב עמכם לכל מקום – אפשר להשאיר בבית.

מצד שני : פנס קטן וטוב יתגלה כמצרך מועיל.

תרמיל גב : כמו לכל לאזור אחר, גם כאן מומלץ תרמיל טוב המותאם למידת גופכם ויכולתכם, וגם כאן מומלץ לרכוש את התרמיל בארץ ולא לחכות עם זה למזרח. אומנם ניתן למצוא תרמילי גב טובים בתאילנד ואפילו בנפאל, אבל מרבית התרמילים הגדולים הכל מ-55 ליטר שראיתי מוצאים למכירה במדינות האלו אינם עומדים בסטנדרטים של תנאי טיול קיצוניים, למרות שלמראית עין הם אכן נראים טוב.

בכל הקשור לקניית תרמיל גב בהודו : באמת שאין על מה לדבר.
תרמיל יום – הטיול בלאדק כרוך בהרבה נסיעות והרבה טיולי יום ארוכים. תרמיל קטן הנו מצרך הכרחי.

בקבוק טרמאלי : אם נשאר לך מקום בתרמיל ליד שק השינה, הבנזניה, האוהל, המזרן, דוקרני הקרח והפקס הלוויני – לך על זה!

תגובות לא פעילות.